Já vs periorální dermatitida

Už jsem zase volezlá. Jak přijde zima, moje pleť se totálně scvrkne. Je úplně jedno, co si na sebe namažu nebo nenamažu. Prostě tohle období nenávidím, protože se vrací moje periorální dermatitida a ekzémy všude po těle. A neudělám s tím VŮBEC NIC.

Jak jsem minulé roky byla relativně v pohodě, tak letos to je jiná „parádička“ 🙁 Takže jestli si myslíte, že je moje pleť stále bez chybičky, není to pravda.

CO TO JE?

I já mám někdy s pletí problémy. Začíná to pokaždé  nevinně: malé pupínky a krupička na bradě. Tak jsem si myslela,že to je pozůstatek nějaké muchlovačky s psíčkovou; pupínky, co vyhnisají, pak to máznem beďáko-stopem a bude to fuč.

Jenže se to začalo rozlézat. Kolem rtů až k nosu. Kůže v jednom ohni a bolí to.  Nejdřív přijde fáze, kdy kůže kompletně rudá, pak popraskají koutky. Následuje den, kdy mi popraskají i rty, kůže je suchá a skoro žádný promašťující vomatlák se jako by nevsákne. V dalším stadiu se kůže začne hojit a olupovat.

Na obrázku vypadám ještě docela dobře…

Nejhorší je donutit se do toho nešťourat. Vždycky mám totiž nutkání olupující kůži pomoct dolů. V ten moment se kůže zatrhne a začne téct krev. Takže jsem hnusná, olezlá, bolavá a zoufalá. V poslední fázi se kůže sloupne, den dva jsem v pohodě a třetí den jedeme od začátku.

KDE SE TO VZALO?

Už jsem četla v mnohých publikacích, ale i na internetu, definici, že tato nemoc vzniká z přepečování pleti, práce v klimatizovaném prostředí a postihuje nejvíce ženy mezi 20-30 lety, zejména letušky (říká se jí i nemoc letušek), které nosí tuny makeupu.

Whaat?

Tohle mě vždycky nadzdvihne ze židle!

1) nejsem letuška

2) nepracuju v klimatizovaném prostředí

3) v době, kdy moje PD vznikla, jsem neměla tušení, co to je makeup!

Tak proč já?

Pak jsem ale objevila i jeden zajímavý názor, že tento typ dermatitidy vzniká také následně u ekzematiků, kteří příliš dlouhou dobu používali kortikoidní masti. A to jsem přesně já. Protože dermatolog mi tehdy neuměl předepsat nic jiného než kortikoidy.

KLASICKÁ PÉČE MUSÍ JÍT STRANOU!

Tak to vidíte. Nejsem dokonalá. Nemoc, kterou jsem myslela, že už jsem dávno vyřešila, vrací úder. Jsem úplně stejná jako mnohé z vás. Chtěla bych se namalovat, dát si rtěnku, ale nemůžu. Takže trochu odevzdaně a trochu naštvaně píšu tenhle článek.

Když máte periorální dermatitidu, je třeba si nastolit tvrdý režim. Většinou to znamená přestat používat cokoliv, co jste dosud používala…

Ano, slyšíte správně. Nepoužívat nic se mi maximálně svědčilo. Nevydržela jsem to moc dlouho, ale na počáteční zklidnění to stačilo. Říká se tomu tzv. nulová terapie. Cílem je, aby se pokožka postarala o sebe sama.

Přestala jsem si pleť čistit, maximálně jsem ji nakrémovala, ale jen na čele a směrem dolů k nosu a dost. Občas mě totiž obličej brutálně stahuje. Ale to už je doprovodný příznak u pleti se sklonem k ekzému…

Takže já, která svým zákaznicím vtloukám do hlavy ČISTIT, ČISTIT A ČISTIT, dělám pravý opak. Kážu vodu a piju víno. To pro mě vždycky bylo skličující. Musela jsem si zase připomenout, že já jsem extrémní případ, že můj e-book i rady jsou určeny hlavně pro zdravou pleť…ale stejně.

Naštěstí jsem díky tomu, že mám takto problematickou pleť, vyžkoušela už opravdu všechno možné, takže se v mém kosmetickém arzenálu nachází hned několik „záchranných kruhů“ pro pleť, zlepšováků, které mě drží nad vodou.

Které to jsou? Dozvíte se v druhém díle povídání o periorální dermatitidě.

Hanka Jarošová
Mou vášní je kosmetika. Sama miluji ten úžasný pocit ze sametově hebké pleti, a proto pomáhám ostatním ženám cítit se stejně skvěle a mít krásnou pleť. Můj příběh si přečtěte zde >>

Stáhněte si zdarma e-book o sametové pleti

3 minuty péče ráno a 3 minuty péče večer pro krásnější, svěží a mladistvější vzhled!

Komentáře