Mám pupínky. Co s tím?

Když jsem se minule na své facebookové stránce Sametová pleť ptala, co by vás nejvíce zajímalo ze světa krásy, jedním z témat byly PUPÍNKY. Kde se berou? Proč je mám zrovna já a proč proboha zrovna teď, kdy se mi to nejméně hodí? :/

Není snad na světě žena, kterou by pupínky někdy v životě nepotrápily. I já sama jsem si tím prošla před několika lety (celou story si můžete přečíst tady>>). A i přes to, že mám odjakživa suchou pleť. Divné že?

Je rozdíl mezi pupínky a akné?

Nejdřív bych chtěla udělat pořádek v terminologii. Já osobně vidím velký rozdíl mezi pupínky a akné, i když pro většinu žen je to synonymum. Asi se shodneme na tom, že obojí je zanícená mazová žláza, pod kůží je nahromadělý hnis, místo je zarudlé a bolí. Pokusím se vám co nejlépe vysvětlit rozdíl, který vidím já:

 • Pupínek je podle mého zkrátka lidově „beďar“, který se nám vylíhne sem tam, například v souvislosti s hormony a cyklem, zanesenými póry, kontaktu pleti s domácím mazlíčkem apod. Tento pupínek se objeví cca 1-2 x do měsíce, snadno se hojí a není jich na obličeji více jak 3 zároveň (dejme tomu).
 • Akné je onemocnění pleti, kdy se zanícená místa objevují v hojném počtu, každý druhý den se nám vysype několik dalších beďarů. Nechtějí se hojit, jsou hluboké, velice bolestivé. Objevují se především na čele, kolem lícních kostí nebo na bradě, a to často i v ložiskách, která jsou mezi sebou „slitá“ a je patrné zarudnutí i okolní kůže. Pleť se často na pohled leskne, ale můžete cítit zároveň dehydrataci, což se může zdát jako patová situace. Tento stav vás nejspíše dožene k návštěvě dermatologa.
 • Ještě rozlišuji další druh pupínků/akné, a tím je tzv. krupička. Jedná se o droboučké pupínky, které bolí a jsou rudé i zanícené (stejně jako velké beďary), taktéž v ložiscích.

Hodné mých zákaznic při popisu jejich pleti uvádí akné. Já se podívám na jejich pleť a ptám se:

„A kde to akné máte, já žádné nevidím…“

„No, občas se mi dělají pupínky.“

„Aha, a co to znamená občas?“

„Tak dvakrát do měsíce.“

A jsme doma! Velmi důležitá informace. Kdyby tato žena používala řadu péče o pleť na akné, určitě by byla nespokojená s výsledky, protože přípravky by ve skutečnosti nebyly to pravé, co její pleť potřebuje.

 

Lehčí forma akné kolem úst

Proč se to děje?

Je pravděpodobné, že pokud jeden z vašich rodičů měl v pubertě problémy s akné, tyto sklony budete mít také. Pravděpodobné; ne nutné.Existuje mnoho dalších faktoru, jako třeba:

 • stres
 • hormony
 • nesprávná péče
 • zaměňujete svůj typ pleti se stavem pleti
 • kombinace všeho výše uvedeného

Stresu přikládám obrovskou důležitost při akné, ale i jiných onemocnění kůže (u mě hlavně ekzém – našla jsem téměř 100% spojitost s nástupem ekzému a vystavení se stresovým situacím; v práci, ve škole, neshody doma, nefungující vztah…). Stres nás ovlivňuje víc, než si myslíme.

Hormonální změny mohou být příčinou vzniku akné. Nejčastěji proto v pubertě a těhotenství. Bohužel se tento faktor pomocí péče o pleť dá ovlivnit jen zčásti, ale rozhodně se dá ovlivnit to, jak rychle se bude kůže regenerovat a jak se budou pupínky hojit.

Nesprávná péče o pleť bývá nejčastějším důvodem, proč se ženám dělají pupínky, přičemž „nesprávná“ nutně nemusí znamenat nedostatečná. Hlavně v čištění pleti bývá zakopaný pes. Spousta žen to vůbec nedělá, nebo svou pleť přesušuje. Základní informace o správné každodenní péči o pleť jsem popsala v e-booku 5+1 kroků péče o pleť, které šetří vaši peněženku a zkrášlují váš obličej, který si můžete zdarma stáhnout zde >>

Typ a stav pleti jsou dvě odlišné věci. Stav pleti je aktuální situace, podle které si vybíráme přípravky tak, aby řešily konkrétní potřebu pleti, např. suchost, mastnotu, černé tečky atd. Typ pleti máme celý život víceméně stejný. Jsou to sklony pleti se v určitých místech buď mastit nebo vysušovat.

Podle mého názoru bývá příčinou akné kombinace několika nebo někdy i všech výše uvedených faktorů.

„Jsem v pubertě, je normální mít pupínky a musím to přetrpět.“

Nemusíte! Jestliže máte sklony k akné, nebo s ním dokonce vedete lítý boj už nějaký ten rok, není nic jednoduššího, než začít o pleť správně pečovat. Čím dřív začnete, tím dříve se objeví výsledky. I vy to můžete zvládnout!

Určitě ale počítejte s tím, že to nebude ze dne na den. Léčba akné prostřednictvím správného čištění a péče nemůže trvat pár týdnů, jestliže jste akné měli předtím několik let! To z hlediska struktury a fungování kůže není možné, alespoň ne zdravou formou (bez lékaře, kortikoidů, retinoidů a podobných „svinčíků“). Počítejte půl roku, někdy déle, je to individuální.

Možná patříte mezi tu spoustu teenagerů, která nemá trpělivost a nechce se jim čekat či poctivě se o pleť starat. Tady už nemůžu pomoci. Ale je to vždy vaše volba a otázka priorit.

leky

Proč léčba u dermatologa často selhává?

Jak jsem se sama přesvědčila, dermatolog je fajn na určení přesné diagnózy a na prvotní zaléčení nezvladatelných projevů problematické pleti. Na následnou péči se mi jejich přístup moc neosvědčil.

Z vlastní zkušenosti i od mých zákaznic vím, že dermatologové se snaží aknózní pleť hlavně vysušovat, případně ošetřovat chemickým peelingem. Bohužel, zapomínají na to, že pokud budou kůži neustále jen vysušovat, bude se tím více mastit, protože ztrácí svou ochrannou vrstvu, kterou se snaží mazová žláza nahradit. A máme tu začarovaný kruh.

Moje nové klientky pak mají po péči, co jim doporučil lékař, pleť podrážděnou, zarudlou a dehydratovanou! Ano, i mastná nebo aknózní pleť může být dehydratovaná. Vidíte zde rozdíl mezi typem a stavem pleti? (Typ: aknózní, mastná; stav: dehydratovaná=suchá).

Je to až s podivem, že dermatologové neumí účinně propojit oblast léčby s následnou péči.

Co můžu udělat, abych pupínky neměla?

Na závěr vám dám několik tipů, kterými se můžete již dnes inspirovat při péči o vaši problematickou pleť:

 • pravidelně čistit !
 • nejen vysušovat čištěním, ale i hydratovat vhodným lehkým krémem
 • mít doma vhodné kosmetické přípravky
 • omezit stresové situace (zkuste více sportovat, zaměřit se na osobní rozvoj, sebelásku a pozitivní myšlení)
 • objednat se na bezplatnou konzultaci v Praze, kde vám poradím a doporučím, co konkrétně používat pro vaši pleť (kontakt zde>>)
 • dozvědět se více o e-booku Jak vyzrát nad problematickou pletí, ve kterém najdete detailní návod na péči o aknózní a citlivou kůži,a díky němuž se i vy hravě zvládnete vypořádat s problematickou pletí (přejděte na stránku s e-bookem>>).
Hanka Jarošová
Mou vášní je kosmetika. Sama miluji ten úžasný pocit ze sametově hebké pleti, a proto pomáhám ostatním ženám cítit se stejně skvěle a mít krásnou pleť. Můj příběh si přečtěte zde >>

Stáhněte si zdarma e-book o sametové pleti

3 minuty péče ráno a 3 minuty péče večer pro krásnější, svěží a mladistvější vzhled!

Komentáře